Te milyen gyakran eszel tojást?
Illés Tünde
egészségmentor
Én fehérje típusként naponta többet is eszek belőle. 🙂
Ha jobban belenézel, milyen értékes tápanyagforrás, lehet, hogy te is gyakrabban fogod fogyasztani!
Fehérje és szénhidrát típusok étrendjébe is kiválóan beleillesztető, kivéve, ha valamelyik részére érzékeny vagy, de anyagcseretípus mérésen ez úgyis kiderül:)
Na, ennyi tojást még én sem eszek naponta!:)
A tojás jótékony összetevői
A teljes tojásban kb. 40 féle fehérje található. A fehérjék elemi építőkövei az aminosavak, melyek egy részét szervezetünk nem képes előállítani, viszont elengedhetetlenül szükségesek az emberi test számára: ezek az esszenciális aminosavak. A tojásban 18 féle aminosav található, beleértve az összes (9) esszenciális aminosavat, így az anyatej után a tojás másodikként következik az emberi táplálkozás szempontjából legfontosabb fehérjék sorában.
A tojás sárgája tartalmazza a teljes zsírmennyiségét. A tojásban található zsírok 2/3-a telítetlen, míg a legtöbb „húsfélében” a telített zsírsavak aránya nagyobb. Ez azt jelenti, hogy a tyúkok a tojásban évezredek óta állítják elő azt a tökéletes összetételű zsírt, vagyis a kétharmadnyi telítetlen és harmadnyi telített zsírarányt, melyet nem is oly régóta tart ideálisnak a modern táplálkozástudomány.
A tojásban a C-vitamin kivételével mind a 13 féle vitamint megtaláljuk.
A tojásfehérje fontosabb ásványi komponensei a kén, a kálium, a nátrium, melyeket a foszfor, kalcium és magnézium követ. A cink kizárólag, a vas szinte csak a sárgájában fordul elő. Bár nem jelentős a tojás vastartalma, de jobban fölhasználódik, mint a húsokban lévő, a növényi vas pedig gyakorlatilag alig játszik szerepet a vasbevitelben. Aránylag sok szelén is található a tojásban, ráadásul a felszívódása is jó hatásfokú.
Milyen tojást érdemes venni?
Ha teheted, szabadon tartott, kapirgálós tyúkok tojásait fogyaszd!
A „boldog tyúk” tojása az igazi!
Ha erre nincs lehetőséged, a bolti tojások közül olyat válassz, melynek 0 vagy 1-es számmal kezdődik a számozása.
(0: ökológiai tartás, 1: szabad tartás, 2: alternatív tartás, 3: ketreces tartás)
Honnan tudhatod meg, friss-e a tojás?
Tedd bele egy pohár vízbe! Ha teljesen lemerül, akkor friss, és nyers vagy enyhén hőkezelt fogyasztásra is alkalmas.
Ha úszkál a vízben, akkor már erősebb hőkezelés javasolt – keményre főzés vagy teljes átsütés, – de még fogyasztható.
Ha lebeg a víz tetején, akkor már nem fogyasztható.
Na de mi van abban az esetben, ha valaki allergiás a tojás valamely összetevőjére? Akkor természetesen semmilyen formában nem szabad a tojást fogyasztani
Mivel lehet ebben az esetben a tojást helyettesíteni?
Kötőanyagként – a tészta „összeragasztására” – 1 tojás helyettesítésére: 1 evőkanál csicseriborsó liszt, vagy útifű maghéj, vagy kukoricaliszt (feltéve ha jótékony vagy semleges kategória az alapanyag listánkon), vagy 2 evőkanál gluténmentes finomra őrölt zabpehely, vagy 1 teáskanál tápióka keményítő, vagy 1 evőkanál chia-mag + 3 evőkanál víz, vagy 1 evőkanál őrölt lenmag + 1,5 evőkanál víz.
Térfogatnövelés céljából – sütemények, kenyerek megemelése, lazítása, könnyűvé tétele – 1 tojásra vonatkoztatva: 1 evőkanál almaecet, vagy 2 evőkanál sütőpor + 2 evőkanál víz + 1 evőkanál olívaolaj, 1 tojásfehérje helyettesítésére 1 evőkanál ízesítetlen agar-agar 1 ek vízben feloldva, felverve, lehűtve, majd újra felverve.
Panírozáshoz 3 evőkanál tápióka keményítő + 6 evőkanál növényi tej késhegynyi sóval kikeverve, vagy rizslisztből készül gluténmentes panírmorzsa.
Honnan tudod, milyen gyakran és mennyi tojást érdemes fogyasztanod?
Gyere el anyagcseretípus mérésre, ahol megmérem a személyre szabott igényeidet a fehérjében, zsírban és szénhidrátban gazdag élelmiszerekből, le tudjuk tesztelni, hogy különböző táplálékok jótékony, semleges vagy ártó hatással vannak rád, ill. sok más dologra is fényt derítünk annak érdekében, hogy vitálisabb, egészségesebb legyél és meg tudd tartani az ideális testsúlyodat.