Rezisztens keményítők

Illés Tünde

egészségmentor

Napjainkban egyre többet hallani a rezisztens keményítőkről, melyek az egészséges étrend részét képezik és egyre több táplálkozási szakember ajánlja a fogyasztásukat.

De mit takar pontosan az, hogy rezisztens keményítő?

A keményítő kifejezés valószínűleg mindenki számára ismerős. Ez tulajdonképpen a növények raktározott tápanyaga, lényegében szénhidrát. Főként magokban, gumókban, hüvelyesekben található.

Ha végig gondoljuk, az étkezésünk szénhidrát tartalmának nagyobb része keményítő.

Ami viszont fontos, hogy keményítő és keményítő közt is van különbség.

Azokat a keményítő fajtákat, amelyek változatlan formában áthaladnak az emésztőrendszeren, nem szívódnak fel, rezisztens keményítőknek nevezzük. Hiszen ellenállnak az emésztési folyamatoknak, rezisztensek azzal szemben.

Miért hasznos a rezisztens keményítők fogyasztása?

Egyrészt táplálják a jótékony bélbaktériumokat a vastagbélben.
Mivel emésztetlenül jutnak át a gyomron és vékonybélen, így változatlan formában eljutnak egészen a vastagbélig, ahol a bélrendszerünk jótékony baktériumai örömmel lakmároznak belőlük. Ezáltal fejlődnek, szaporodnak és hozzájárulnak a bélrendszerünk egészségéhez.

Ráadásul, miközben ezek a baktériumok jóllaknak, a rezisztens keményítőkből különféle vegyületek alkotnak, mint például a butirát (vajsav). A butirát pedig a bélsejtjeinket táplálja, plusz gyulladáscsökkentő hatással bír, ezáltal duplán is hasznosak a rezisztens keményítők az emésztőrendszer számára.

Másrészt a rezisztens keményítők javítják az inzulinérzékenységet.
Különböző kutatási eredmények szerint a rezisztens keményítők fogyasztása javítja szervezetünk azon képességét, hogy a sejtjeink mennyire reagálnak jól az inzulinra. Emellett az étkezések utáni vércukorszint csökkentésében is szerepet játszanak.

Harmadrészt segíthetnek a fogyásban.
Na azért nem fogyókúrás csodaszerek, de az igaz, hogy kevesebb kalóriát tartalmaznak, mint a normál keményítők, hozzávetőlegesen fele annyit.
Ráadásul, ha hozzáadjuk őket étkezéseinkhez növelik a telítettség érzésünket, amivel hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb kalória elfogyasztásával is ugyanazt a jól lakottság érzetet tapasztaljuk.

Milyen ételek tartalmaznak rezisztens keményítőket?

Rezisztens keményítőt tartalmaz a főtt, majd lehűtött rizs vagy burgonya.  Ha például saláta formájában  fogyasztod ezeket zöldségekkel, hallal/hússal/tojással és egészséges zsírokkal kombinálva, sokkal alacsonyabb glikémiás terhelésű ételt kapsz, mintha melegen ennéd őket. Az alacsony glikémiás terhelésű ételek fogyasztása nem csak a cukorbetegek, hanem mindenki számára fontos!

Nehezebben beszerezhető és drágább, de szintén sok rezisztens keményítőt tartalmaz a zöldbanán és a zöldbanán liszt is.

Fontos! Ha emésztési problémáid vannak, puffadásra hajlamos vagy, bánj óvatosan a rezisztens keményítőkkel! Csak kisebb adagokat fogyassz belőlük és figyeld magad, mennyit tudsz belőlük tünetmentesen enni.

Mindenkinek más lehet a szénhidrát és keményítő igénye, ezért sokat segít egy jól összeállított személyre szabott étrend! Általános tévhit, hogy a szénhidrát és a keményítő hízlal. Attól függ, ki, milyet, mennyit, mikor fogyaszt belőle!

#hasznosbaktériumok #butirát #keményítő #egészségesbél