A fizikai éhség 6 fajtája + az érzelmi éhség
Illés Tünde
egészségmentor
Az éhség egy egyben fizikai és ösztönös késztetés az evésre, ami erőteljes érzések, gondolatok és esetleg konkrét testi jelzések formájában nyilvánul meg. A valódi éhség elkerülésének a kulcsa elsődlegesen egy jól összeállított étrend és nem utolsó sorban az éhség lényegének a megértése.
A fizikai éhség 6 fajtája:
1. Tápanyag éhség
Ez akkor jelentkezik, ha a testednek nem biztosítasz valamilyen makro- vagy mikrotápanyagot a számára szükséges mennyiségben. Lehet, hogy megeszed a napi szükséges kalóriát, de ha ezt helyben sütött pékáruból, finomított szénhidrátokból és üdítőkből teszed, akkor a tested érezni fogja, hogy nem kapta meg az esszenciális vitaminokat és ásványi anyagokat, így „éhség” jeleket küld az agyadnak, hogy „menj, egyél, adj tápanyagokat, mert hiány van”. Sajnos az agy ezeket a jeleket nem úgy érzékeli, hogy „keress valamit, ami B vitaminokban gazdag” vagy „kezd zuhanni a vas szint”, hanem úgy, hogy „kaja kell”. Ez rendkívül félrevezető lehet, ha valaki nem ismeri az általa elfogyasztott ételek tápanyagtartalmát, a saját teste szükségleteit és működését, és tápanyagszegény, „üres kalóriákkal” tömi magát. Vagy néha már az is elég, ha azt hiszed, hogy ha egészségesen eszel, akkor nem kell vitaminokat és ásványi anyagokat szedni, mert a tested mindent megkap. Talán pár évtizeddel ezelőtt ez így volt, de ma már…
2. Szomjúság
A kiszáradás legelső jele az éhség jelentkezése. Ez még jóval azelőtt van, hogy kiszáradna a szád és rájönnél, hogy valójában víz kéne. Először csak egy kis jelzést érzékelsz, hogy szükség van valamire, amit az agy általában éhséggel azonosít. Ha biztosítod a napi min. 30ml/testsúlykg vizet és egyenletesen osztod el, akkor ez nem fog jelentkezni.
3. Kívánósság
A test evolúciós okok miatt imádja a kalóriadús ételeket. Egyrészt a zsírban gazdag ételeket, amik hosszú távon raktározhatók, így az ínséges időkben lesz tartalék, ami segít elkerülni az éhenhalást, másrészt a cukros (gyors felszívódású szénhidrátos) ételeket, amik instant energiát adnak, így sokkal hatékonyabban tudunk vadászni, menekülni a ragadozók elől, párbajozni a nőstényekért vagy órákon át gyűjtögetni a bogyókat kilométerekre a lakhelyünktől. Egyetlen egy apró bökkenő van csak ebben: Már nem ezt csináljuk, hanem napi 8 órát ülünk, majd jó esetben 1 órát edzünk/mozgunk, aztán otthon megint ülünk. Az evolúciós ételpreferenciák viszont megmaradtak. Ha ránézel egy fánkra vagy egy adag sültkrumplira vagy egy krémes süteményre, akkor már beindul a nyáltermelés. Ugye tallkoztál már ezzel az érzéssel? Ha tisztában vagy a szükségleteiddel, ismered a számodra szükséges mennyiségeket és az anyagcere-típusodnak megfelelő ételeket, akkor nagyon ritkán fordul elő a kívánósság (persze a várandósság, az más állapot!)
4. Alacsony vércukorszint
Az alacsony vércukor szint valóban éhséget idéz elő, de helyes, személyre szabott táplálkozással ezt el tudod és el is kell kerülni. Ha viszont üres kalóriákat, gyorsan felszívódó szénhidrátokat viszel be a testedbe, megugrik a vércukorszinted, beindul a nagy mennyiségű inzulintermelés, ami először tetőzik (elégedettségérzés, kielégülés), majd lezuhan, aminek a tünetei lehetnek a farkaséhség, kívánósság, fáradékonyság, kajakóma, ködös gondolkodás. A vércukorszint stabilan tartása az eredményes zsírégetés egyik legmeghatározóbb eleme!
5. Kialvatlanság
Az alváshiánynak rengeteg negatív mellékhatása van, amiből az egyik az, hogy másnap a szervezeted kevesebb leptin hormont termel. A leptin a jóllakottságért felelős hormon. Ha nem aludtál eleget, akkor hiába követed a legtökéletesebb étrendet, ha nem termelődik leptin, ami jelzéseket küldene az agyba, hogy „jóllaktam, köszi, elég volt”, akkor háromszor-négyszer annyit is képes vagy megenni, mire megérzed, hogy valóban jól laktál. A másik oka a túlevésnek alváshiány esetén, hogy a tested így próbálja kompenzálni az energiahiányt. Érzi, hogy fáradt, kellene energia, hát honnan máshonnan szerezné be, mint kalóriákból, ami köztudottan energiává alakítható?! Így amíg te ásítozol, addig az agyad megpróbál becsapni, hogy keress inkább valami nasit, mert attól fel fogsz pörögni. (Tény, hogy a cukor ideiglenesen felpörget, de utána 3x olyan mélyre zuhansz vissza az alacsony vércukornak köszönhetően… lásd feljebb)
6. Üres gyomor
Ez az, ami valódi éhség lehet!
Újra hangsúlyozom, ha a neked megfelelő ételeket eszed a megfelelő mennyiségben és megfelelő ritmusban (egy szénhidrát és egy fehérje típusnak egész más ez a ritmus, és még az is fontos, hogy valaki fogyni, hízni, vagy súlyt megtartani szeretne), akkor egész nap jól vagy, nincsenek nagy vércukor ingadozások, nem leszel farkaséhes, nincs gyomorkorgás.
+ Érzelmi éhség
Ez abszolút egy pszichológiai probléma, aminek semmi köze a táplálkozáshoz és a fizikai igényeidhez. Leggyakrabban abból ered, hogy gyerekkorodban azt nevelték beléd (és sajnos a mai fiatalok 90%-ába szintén), hogy ha valamit jól csinálsz, akkor jutalomból édességet kapsz, vagy ha megettél mindent a tányérodon, akkor meg vagy dicsérve, hogy ügyes kislány/kisfiú voltál, vagy ha szomorú voltál, akkor csokit kaptál vigasztalásként, ha ünneped volt, akkor szintén. Ezeknek az apró gesztusoknak és mondatoknak a sorozatából az agyad azt rakta össze tudat alatt, hogy ha szomorú, feszült, stresszes, bizonytalan, önbizalomhiányos vagy, akkor majd az étel/édesség segít. Így egyfajta megoldási javaslatként kínálja fel az agyad ezt a lehetőséget az ilyen esetekben. Szóval ez nem fizikai éhség!
Ha azt veszed észre, hogy bizonyos étel- vagy italfajtákat- általában nem brokkolit, répát, káposztát, hanem inkább chipset, ropit, csokit, sütit, jégkrémet, alkoholt, stb.- a fenti negatív érzések tompítására használod, vagy táplálkozási zavaraid vannak, érdemes szakember segítségét kérni (pl.pszichológus, kineziológus, Théta Healing konzulens, vagy más terapeuta).